Ako sa zmenilo naše spotrebiteľské správanie za uplynulé roky

Autor: Lívia Mikulášová | 4.5.2015 o 12:16 | (upravené 4.5.2015 o 12:22) Karma článku: 2,27 | Prečítané:  266x

 V súčasnosti bez internetu už ani na krok. 

Lepšia ekonomická situácia, sociálne trendy či pokrok v technológiách. To sú jedny zo základných faktorov, ktoré ovplyvnili naše nákupné správanie. 

Najväčší slovenský zľavový portál potvrdil, že sme sa naozaj v mnohom zmenili. V súčasnosti bez internetu už ani na krok. Čoraz vyššie percento obyvateľstva nákup v kamennej predajni zamieňa za nákup cez internet. Je to praktickejšie, pohodlnejšie a hlavne rýchlejšie. 

Čas je drahocenný a my sme si to uvedomili. Nakupujeme v pohodlí svojho domova, cestou vlakom alebo autobusom. Za posledné roky sme si rovnako mohli všimnúť, že samoobslužné predajne začali nahrádzať predavačky. Avšak si myslím, že ich povolanie nikdy tak celkom nevymizne. Ešte stále tu totiž máme hypermarkety so širokou škálou ponúkaného hmatateľného tovaru. A veru, niet nad radu skúsenej predavačky pokiaľ sa nachádzame naozaj v bezradnej situácií, a potrebujeme zohnať napríklad kypriaci prášok do koláča. 

Technológie nás pohlcujú stále viac a viac

Z prieskumu TNS Aisa pre Erste Group vyplýva, že každý druhý Slovák v súčasnosti má notebook, dvaja z piatich používajú počítač, tretina používa smartfón a každý desiaty má tablet.

Keď už je o reč o tabletoch, tak sa s Vami musím podeľiť o jednu historku...Minulý víkend bolo vonku pekne, už to vyzeralo tak, že sa začne plavková sezóna. A tak som zobrala moju sestru aj psa von na prechádzku. Išli sme okolo základnej školy, kde sú novopostavené preliezky pre malé deti. Z diaľky som videla, ako uteká malé dieťa, asi 6-ročné a za ním nešťastná rozzúrená mamička. Kričala naň aby zastavilo a počkalo ju. Lenže viete aké sú malé deti. A v tomto prípade to nebolo o nič iné. So sestrou sme spomalili v kroku a čakali čo sa bude diať. Po chvíli mamička zakričala:,,Katka, na týždeň dostaneš zákaz hrať sa s tabletom!" A viete čo? To 6-ročné dieťa zastalo. Vôbec neprotestovalo. Zastali sme aj my a zamysleli sa nad tým, že či je toto jediná výchovná taktika, ktorá platí na neplnoleté dieťa. Ale vidíte, zabralo to a mamička sa ani nemusela viackrát opakovať. Ja som z toho v šoku doteraz. Doba sa neskutočne zmenila.Keď som ja bola malá, nepamätám si, že by sa mi rodičia vyhrážali s tabletom alebo inou technologickou "hračkou". A verte mne alebo skôr mojim rodičom, že som bola naozaj neposlušné a neposedné dieťa. 

Okrem technologických "hračiek" sme  zmenili naše stravovacie návyky a s ním súvisiaci zdravý životný štýl. Prestali sme sa prejedať a začali viac športovať. Internet je preplnený dobre vyzerajúcimi telami a rôznymi radami ako mať väčší zadok a podobne. Čiže opäť nás musel inšpirovať niekto druhý a bohužiaľ nie my sami. Viac sme sa zamerali na fitness, yógu, lyžovanie, golf či rôzne adrenalínové športy. V minulom roku si Slováci nakúpili cez najvyhľadávanejší zľavový portál športové aktivity za vyše 2,5 milióna eur v priemernej cene 15 eur. 

Začali sme aj viac cestovať. Až 40 % z nás cestuje po Slovensku. Čoraz atraktívnejšie sú pre nás Vysoké a Nízke Tatry v podobe predĺžených víkendov či už vo dvojici alebo s rodinou a priateľmi. Vďaka stále viac sa rozvíjajúcej infraštruktúre sa populárnejšími stávajú aquaparky a termálne kúpaliská. Tatralandia je číslo 1 a závidia nám ju i Poliaci. Aquacity Poprad v blízkosti majestátnych Vysokých Tatier je na 2. mieste a na 3. mieste sa umiestnila Bešeňová. S jej blahodárnymi účinkami si získala srdce nejedného Slováka. 

A čo vy? Kam sa vyberiete na budúci víkend? A vôbec...ako veľmi sa zmenilo Vaše spotrebiteľské správanie za uplynulé roky? 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?