Austrália ako 10. najlepšie miesto na život

Autor: Lívia Mikulášová | 1.5.2015 o 17:32 | (upravené 1.5.2015 o 18:04) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  342x

Austrália ako šiesta najväčšia krajina sveta a jediná krajina, ktorá sa rozkladá na  celom kontinente sa stala obrovským lákadlom pre mnohých z nás.

 

Exotika, koaly,klokany,pláže, barbeque pod holým nebom,surfovačky. Život v Austrálií. Viete si ho predstaviť? Lebo ja určite áno. 

Austrália ako šiesta najväčšia krajina sveta a jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente sa stala obrovským lákadlom pre mnohých z nás. A nečudo. Okrem exotiky, ktorú ponúka sa stala atraktívnou hlavne pre mladých ľudí túžiacich po dobrodružstve. Navyše im popri štúdiu umožňuje legálne pracovať. 

Austrálčania ako národ sú veľmi spoločenskí a úprimní. Avšak ak sa s niekým novým spoznávajú, nebozkávajú sa a ani neobjímajú. Milujú šport. Za svoj najobľúbenejší považujú rugby. 

Poďme prejsť ale k tomu čo by Vás malo zaujímať najviac. Náklady na život a platy v Austrálií.

Rozdiel v životných nákladoch v jednotlivých austrálskych mestách je maximálne 30 %. Sydney je považovaná za finančne najnáročnejšiu, ale na druhej strane ponuka práce je tu najširšia. Vo všeobecnosti najvyššie náklady sú na bývanie, stravu a cestovné. 3/4 Austrálčanov majú z tohto dôvodu vlastný skúter. Asi ako všade, aj tu platí pravidlo, že čím ďalej bývate od centra diania, tým máte nižšie náklady na bývanie a naopak. 

Priemerná mesačná mzda je tu v rozmedzí 8-17 EUR/hodinu. Austrálčania oceňujú pracovitosť Slovákov, pretože aj ony samy sú veľmi pracovití napriek tým lákadlám, ktoré všade okolo nich číhajú. Veľmi si potrpia na heslo ,,Náš zákazník, náš pán." Austrálčania sú veľmi otvorení a priami a budú Vás mať o to radšej, ak budete toto pravidlo dodržiavať. Okrem pohostinstva je vysoký záujem aj o hotelierstvo na pozícií administratívneho pracovníka alebo recepčného. 

V ponuke je ale i au-pair či internship v podobe neplateného tréningu vo vybranom podniku. Za výsledné sa považujú získané vedomosti, ktoré sa dajú potom ďalej využiť.

Zaujímavosti

Raz za pár mesiacov každá štvrť uskutočňuje tzv. "cleaning day". To znamená, že obyvatelia danej štvrte majú povolené vyložiť pred svoj dom na ulicu kúsky nábytku a elektroniku, ktorú už nepotrebujú. Tento zvyk ale nie je pravidlom.Tu u nás Slovensku by sa ľudia možno cítili previnilo, ale tam to vôbec nie je hanbou prejsť okolo susedovho domu v rámci obdobia, kedy je to povolené a zobrať si čo mu padlo do oka ako prvé. Ako som už písala, Austrálčania sú veľmi mierumilovní a dokonca Vám budú vďační. Nie sú až tak majetkovo založení, ale keď si už raz zoberiete niečo čo im kedysi patrilo, pocítia k Vám akési puto. 

Mláďa klokana po narodení ma sotva 2 centimetre. 

 

A možno ste nevedeli, ale pomenovanie klokana "kangaroo" znamená v doslovnom preklade neviem. Vzniklo úplne čistou náhodou keď sa stretol domorodec s jedným z nových usadlíkov a pri otázke usadlíka na to, že ako sa volá to pobehujúce zviera okolo nich mu domorodec povedal: ,,Kangaroo". 

Dúfam, že som Vás aspoň trošku rozosmiala a ešte pekný aj keď upršaný deň.

Lívia 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?