Slovenská móda a jej podoby v súčasnosti

Autor: Lívia Mikulášová | 29.4.2015 o 13:52 | (upravené 29.4.2015 o 16:29) Karma článku: 3,14 | Prečítané:  682x

Móda vo všeobecnosti je istý spôsob vyjadrenia seba samého. Je to umenie, tvorivý proces, forma našej bytosti.

Aká je podľa Vás móda na Slovensku? Viac experimentálna a intuitívna alebo klasická, prislúchajúca normám? Má vôbec budúcnosť? 

Móda vo všeobecnosti je istý spôsob vyjadrenia seba samého. Je to umenie, tvorivý proces, forma našej bytosti. Stretávame sa s ňou denno denne. Na ulici, v obchode, v škole či v práci. Dokonca i v posilňovni!Jednoducho je všade okolo nás. Avšak otázne je ako to vníma naše okolie. Pôsobíme príliš výrazne a ľudia nás radšej obchádzajú na ulici alebo vzbudzujeme dojem priateľského sympaťáka. Alebo sú tu potom typy ľudí, ktorých outfity pôsobia bezstarostným dojmom a pritom styling im zabral doma nemálo času. Táto skupinka ľudí má aj v móde vlastné pomenovanie, ale o tom až v nasledujúcom článku. 

Aká teda móda na Slovensku je? Tak v prvom rade si nemyslím, že to je vyslovene o peniazoch. Aj keď radšej kvalita ako kvantita. V móde vidím zmysel, cit a emócie. Za druhé, som veľký odporca imitovaných "módnych" kúskov. Musím povedať, že sa s nimi stretávam na uliciach naozaj veľmi často. Otázne však je prečo. Buď sme tak neznalí v tejto oblasti alebo nám to možno zvyšuje ego. Ja fakt neviem.  Myslím si, že menej je viac. Vlastne...vo všeobecnosti uznávam toto pravidlo. Platí to. Jednoduchosť si totiž spájam so skromnosťou.

Skromnosť ako nadobudnutá vlastnosť

Mám na mysli skromnosť, za ktorou sa skrýva skutočne dosiahnutý úspech, skutočné bohatstvo. Tieto typy ľudí sa väčšinou nechvália tým, čo dosiahli, nehovoria o veľkosti svojho majetku ale ani ho neskrývajú. Jednoducho skutočne žijú a aj ich oblečenie je tomu dokonale prispôsobené. Nič neprezrádza, nie je vyzývavé, pôsobí bezproblémovo a zároveň vkusne. Na druhej strane nič nezatĺka.A veľakrát nie je od Donatelly Versace alebo Guccia Gucciho. Aj keď nejaký ten ich kúsok  v šatníku nikdy nie je na škodu. 

Kate Middleton a Prince William. Ich outfity sú dokonalým príkladom vzornosti, bezproblémovosti a zároveň vyzerajú vkusne. Outfit, ktorým nikdy nič nepokazíte. Na Slovensku však nemám žiadnu takú ikonu a preto čerpám inšpiráciu priamo z kráľovskej rodiny. V tomto sa podľa mňa výrazne odlišujeme od iných krajín. Ľudia, ktorí majú u nás peniaze, investujú ich väčšinou do nápaditého oblečenia a nie vždy sú jednotlivé kúsky správne zladené. Potom vzniká dojem opačný.

Ženskosť ako módny prvok 

Musím povedať, že na slovenskej módnej scéne ide ženskosť stále viac a viac do popredia. Ženskosť v podobe elegancie, dôvtipu a inteligencie v jednom. Zo slovenských módnych návrhárov je to jednoznačne Jana Pištejová, ktorá vie presne čo chce a aj na to poukazuje.Tento rok ma veľmi milo prekvapila na bratislavských módnych dňoch kde elegenciu vniesla aj do dievčenských šatočiek. Lukáš Kimlička, z módy nikdy nevyjde. Rozumie ženám a presne vie, čo im pristane a čo chcú. Nedá mi nespomenúť Fera Mikloška, ktorý kažodročne oblieka nie jednu dámu do Plesu v opere. 

Pre mňa jedny z najkrajších šiat od Jany Pištejovej. Andrea v nich vyzerá skutočne žensky a presne o to tu ide. 

 

 

 

Yves Sain Laurent ako módna inšpirácia

Na tohtoročnej miss 2015 sa Vám na televíznych obrazovkách predviedol talentovaný slovenský módny návrhár Marcel Holubec W, ktorý sa nechal inšpirovať životom a tvorbou Yves Saint Laurenta. Dokonalé graciózne línie, expresívne symboly stvárňujú jeho pohľad na dnešný svet. 

Nakoľko nie som žiadny skeptik, našich slovenských dizajnérov neodsudzujem ani nezatracujem.  Práve naopak. Oceňujem ich neskutočne silnú iniciatívu, nápaditosť a odvahu. A samozrejme ten hnací motor, ktorý v sebe majú, pretože módny priemysel je jeden z najťažších vôbec. A na Slovensku to platí dvojnásobne. 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?